Malowanie, czyli odświeżanie wnętrza niesie za sobą efekt estetyczny tylko w sytuacji, gdy odpowiednio dobrze przygotujemy ścianę, a na końcu pięknie ją pomalujemy. Ponadto wielkie znaczenie ma właściwy dobór farby do rodzaju wnętrza oraz kolor. Jaskrawe barwy, niepasujące do siebie, a znajdujące się w jednym pomieszczeniu dają efekt inny niż zamierzony. Malujmy więc z sensem. Oto kilka wskazówek.

Najpierw należy zastanowić się, jaka farba będzie dla naszego wnętrza najlepsza. Duży wybór farb na rynku nie jest bezpodstawny. Inne farby używa się wewnątrz, inne na zewnątrz, a jeszcze inne w miejscach narażonych na wilgoć, czyli np. w kuchni, w której się gotuje i łazience, w której niezmiennie jest duża wilgoć.

Gdy dobraliśmy farbę do rodzaju wnętrza oraz warunków, jakie będą tam panować, a jednocześnie przemyśleliśmy sprawę koloru, czyli nie tylko wybraliśmy modną barwę, ale przede wszystkim dopasowaliśmy kolor do innych detali wnętrza, możemy przystąpić do dalszych czynności.

Każda farba wymaga odpowiedniego zamieszania, ewentualnie dodania wody celem rozcieńczenia zbyt gęstej konsystencji. Robi się to zgodnie z zaleceniami producenta. Ważny jest tutaj czas mieszania farby celem uzyskania jednolitej barwy i konsystencji.

Ogromne znaczenie ma zagruntowanie, oczyszczenie oraz wyszlifowanie ściany, na której znajduje się już farba, a którą chcemy zamalować.

Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy poprzednia farba była takiego samego rodzaju, czy nie była to zwykła biała farba z dodanym pigmentem, który dolewaliśmy samodzielnie.  Jeżeli tak, możemy spodziewać się pękania oraz kruszenia się naszej nowo nałożonej farby już po upływie kilku dni. Stanie się tak, jeśli odpowiednio wcześnie nie zagruntujemy podłoża.

Pierwszym etapem jest oczyszczanie ściany z kurzu, ścieranie papierem ściernym miejsc zatłuszczonych, zaplamionych oraz nierównych oraz gipsowanie ewentualnych ubytków tynku. Jeżeli ściana jest mocno zaniedbana, przyda jej się szlifowanie. Kolejnym ważnym zabiegiem jest odpowiednie zagruntowanie ściany preparatem, który uodporni ją na zacieki, wilgoć, czy ewentualne odpadanie farby. Po tych zabiegach przystępujemy do malowania najlepiej wałkiem, aby uzyskać efekt równości i gładkości.