Umożliwiają bezpieczne przemieszczania pomiędzy różnymi kondygnacjami w domu. Schody znajdziemy w każdym budynku. Powinny być stabilne i wytrzymałe, aby bez trudu mogły z nich korzystać osoby starsze i najmłodsi. Zobacz, jakie schody do domu będą najodpowiedniejsze dla Ciebie.

Funkcjonalność schodów

Schody muszą być bezpieczne, dlatego koniecznie powinny mieć szerokość około 120-130 cm. Nie powinny być jednak wyższe niż 19 cm. Najwygodniejsze schody wewnętrzne są nieparzyste, tzn. z nieparzystą liczba stopni. Swobodnie powinny się wyminąć na nich dwie osoby dorosłe. Dobrze jeśli schody są na tyle szerokie, aby móc wnosić po nich różne przedmioty czy meble. Bardzo ważna jest ich trwałość, ognioodporność i stabilność.

Beton w domu

Schody betonowe dają bardzo szerokie możliwości ich późniejszej aranżacji. Podczas prac budowlanych w domu zapewniają wygodę i nie ma konieczności aby je specjalnie zabezpieczać. Można je później wykończyć drewnem, płytami ceramicznymi, kamieniem naturalnym czy tekstylnie. Powinny być związane z fundamentami domu, a na górze być związane  konstrukcyjnie ze stropem.  Są jednak pracochłonne – należy wykonać zbrojenie, wylać beton i pilnować aby dobrze się zwiąże.

Naturalne drewno

Schody drewniane ocieplają wnętrza i wyglądają bardzo naturalnie. Aby nie zniszczyły się podczas prac budowlanych, warto je montować na samym końcu, kiedy ściany są już pomalowane. Do produkcji schodów drewnianych wykorzystuje się takie gatunki drewna jak jesion, buk czy dąb. Podczas chodzenia skrzypią, co wielu osobom może nie odpowiadać. Drewno jest idealne w konstrukcjach krętych i opartych na słupach nośnych.

Koszty wykonania schodów

Im schody bardziej skomplikowane, tym droższe. Najprostsze schody są najtańsze i najbezpieczniejsze. Na koszt składa się ilość wykorzystanego betonu, zbrojenia, deskowania oraz koszt okładziny – kamień naturalny będzie zdecydowanie najdroższy, ale wyróżnia się elegancją i prostotą. Koszt zależy także od długości schodów, liczby stopni, rodzaju balustrady. Za schody drewniane mniejszą kwotę zapłacimy, wybierając konstrukcję z katalogu, droższej jeśli samodzielnie będziemy je zaprojektować.