Mało kto udowadnia nam szybciej że ściany to nie tylko przestrzenie działowe mieszkania od dziecka. Zanim jednak zaczniecie zmywać pierwsze dokonania artystyczne swojego potomstwa przeczytajcie pokrótce jakimi zasadami należy się kierować przy doborze farb do pokoju dziecięcego.

Bezpieczeństwo

Punkt pierwszy wszelkich planów związanych z urządzaniem pokoju odnosi się także do farb. Szukaj wersji wodorozcieńczalnych, ponieważ są najmniej drażniące. Dobrze także jeśli ściana będzie oddychać, co uchroni przed grzybem i pleśnią. Oprócz tego najlepiej jeśli ma niską zawartość lotnych związków organicznych (LZO) i szybko schnie. Jeśli Twoje dziecko cierpi na uczulenia, najlepiej zaopatrz się w farbę z atestem hipoalergicznym przyznawanym przez ośrodki badawcze. Będziesz miał pewność że w powietrzu nie znajdzie się nic szkodliwego.

 jasny pokój dziecięcy

Zabrudzenia

Nie unikniesz odcisków rąk, możesz się już z tym pogodzić. Ale nie oznacza to że ściany tego pokoju będą ciągle zabrudzone. Aby tego uniknąć wybierz odporną i łatwo ścieralną farbę, która możesz przetrzeć na mokro (na przykład lateksową). Możesz także zainwestować i sprawić dziecku miejsce do swobodnego mazania, czyli skorzystać z farby tablicowej. Tworzy ona odporną na zmywanie powierzchnię, pamiętaj by zaopatrzyć się w kolorową kredę i gąbkę do zmazywania. Na rynku dostępna jest także farba magnetyczna, która w założeniu pozwala na przyczepianie do siebie magnesów, jest jednak dość kosztowna i wymaga kilkakrotnego pokrycia.

Kolor

Pokój dziecka jest niemalże placem zabaw, więc postaraj się utrzymać żywy, pozytywny nastrój. Jeśli jednak twoje dziecko ma aż za dużo energii, rozważ użycie czerwonego i pomarańczowego oszczędniej, jako akcent. Jeśli chcesz uspokoić swoje dziecko, pójdź w łagodne błękity i zielenie, szczególnie w miejscu nauki i snu. Lekka żółć jest zawsze dobrym wyborem, pobudza do działania i napawa radosnym nastrojem. Ze względu na wspomniane już tendencje do zabrudzeń nie zalecamy białego.

 pokój dla dzieci

Wzory

Pokój dziecka pozwala ci na dużą ekspresje, więc zastanów się nad umieszczeniem na ścianach malunków i obrazków. Możesz skorzystać z szablonów, w ofercie sklepowej znajdziesz także fosforyzujące w ciemności farby. Zajrzyj do sekcji w której znajdziesz wersje brokatowe i ze zmieszanymi drobinkami, które nadadzą ścianą niezwykłej poświaty. Nie bój się eksperymentować, ale oczywiście nie zachęcamy do traktowania tego pokoju jak ściany na graffiti.

Pokój dziecięcy, pod warunkiem że będziesz pamiętał o tych kilku zasadach, będzie dla Ciebie równie przyjemnym miejscem jak dla Twojej pociechy.