Kolor sam w sobie jest tylko jednym z aspektów niecodziennego wyglądu ściany. Podobnie jak w przypadku jedzenia, gdzie wrażenie jest także sumą wyglądu, faktury i aromatu w przypadku farb możemy wyjść poza jeden aspekt ich natury. I nie pomyliście się przy czytaniu – dzisiaj pomówimy też o zapachu.

Zanim jednak przejdziemy do tej ciekawostki, kilka ciekawych rozwiązań, które sprawią że twoje ściany będą wielowymiarowe.

Farby metaliczne

Wśród szerokiego wachlarza dekoracyjnych pokryć, ten wpłynie na nasze postrzeganie materiału z którego wykonana jest powierzchnia. Dotychczas wykorzystywana raczej w obiektach publicznych, za sprawą mnogości możliwych odmian może nadać Twojemu mieszkaniu industrialny, nowoczesny charakter. Cały sekret ukrywa się w odmiennych metalach które farba imituje, od zwykłych, „stalowych”, po przypominające powłokę kosmicznego statku, delikatnie opalizującego w kosmicznej ciemności.

Dodatkowo ten rodzaj farb jest bardzo odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Możesz także użyć jej do pokrycia tapety z włókna szklanego, stworzy w ten sposób ciekawe połączenie metalu i szkła.

Farby brokatowe

Kolejny z szeregu zakrzywiających nasze wrażenie podczas spoglądania na nudną do tej pory ścianę sposób na pomalowanie, użyty ze smakiem brokat może dodać Twojemu salonowi dużo szyku. Działa na zasadzie przezroczystego pokrycia, które w połączeniu z głębokim, bogatym kolorem sprawi że pokój rozświetli się blaskiem kamieni szlachetnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest celowanie w dyskretne złoto, ale pomyśl nad innym połączeniami, które mogą uszlachetnić przestrzeń – srebro, rubiny czy szmaragdy, ważne tylko by utrzymać fantazję w ryzach. Jeśli chcesz zaszaleć, pomyśl o niecodziennym kolorze na ściany pokoju dziecięcego.

 farby dekoracyjne

Farby luminescencyjne

Czyli świecące w ciemności. Mają różne ciekawe kolory, nadają się do tworzenia malunków w pokojach dziecięcych. Najlepiej jeśli użyjesz szablonu, lub poprosisz kogoś z artystycznym zacięciem.

Farby zapachowe

Wiadomo, farba ma zapach, niezbyt przyjemny, choć znajdą się fani i takich rozrywek. Na rynku znajdziemy jednak także akie które uwalniają zapach wanilii czy mięty. Możemy je dobrać kolorystycznie pod zapach (kremowy pod wanilię) lub całkowicie zaskoczyć gości deserowym połączeniem truskawkowych ścian i imbirowego zapachu. Jedyny minus to czas wydzielania zapachu, który ogranicza się do 3 dni po malowaniu, więc przyda się tuż po remoncie.

Połączenie niecodziennych faktur, właściwości a nawet aromatów sprawi że ściana będzie złożona jak wieloskładnikowe danie, smakowite dla oka za każdym spojrzeniem.