Dla wielu osób już perspektywa malowania mieszkania wzbudza spore przerażenie, nie wspominając o konieczności odnowienia przykładowo metalowego ogrodzenia. Okazuje się jednak, że odnawianie metalu nie musi urastać do rangi wyzwania, jeśli tylko wiemy, w jaki sposób i czym malować tego typu powierzchnie.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcesz trwale odnowić metalową powierzchnię i przywrócić jej efektowny wygląd, musisz zaopatrzyć się farby gruntujące lub podkładowe oraz emalie do metalu.

Odnawianie metalu powinniśmy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia, co pozwoli nam uniknąć pękania czy nawet odpadania farby. Niewielkie zabrudzenia można z powodzeniem usunąć przy pomocy szczotki drucianej lub papieru ściernego. Odnawianą powierzchnię należy także odtłuścić przy użyciu roztworu detergentu, a następnie osuszyć i odpylić.

Chcąc oczyścić powierzchnię, która już zaczęła się łuszczyć bądź rdzewieć, sięgnijmy po szczotkę drucianą lub szlifierkę, następnie drobnoziarnisty papier ścierny, a na końcu wilgotną szmatkę, za pomocą której usuniemy powstały pył.

Pamiętajmy jednak, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Odnawiana powierzchnia nie powinna być zbyt gładka, ponieważ to właśnie za sprawą naturalnej porowatości metalu farba lepiej trzyma się podłoża.

Malowanie metalowych powierzchni

Jedną z kategorii farb do metalu są farby podkładowe i gruntujące. Zwiększają odporność powierzchni na korozję, tworzą dodatkową warstwę ochronną i zwiększają przyczepność emalii nawierzchniowej.

Emalię do metalu nakładamy na powierzchnię pokrytą wcześniej farbą podkładową lub gruntującą. Emalia nawierzchniowa chroni metal przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, a ponadto nadaje odpowiedni efekt dekoracyjny i estetyczny.

Farby do metalu

W sklepach dostępne są również inne rodzaje farb do metalu, które są przeznaczone do malowania konkretnych rodzajów powierzchni. Stal, żelazo i żeliwo możemy pomalować farbą alkidową, chlorokauczukową, epoksydową lub poliuretanową.

Natomiast do malowania aluminium i metali ocynkowanych najlepiej sprawdzają się farby winylowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe oraz poliwinylowo-akrylowe.