Chcesz zmienić wygląd swojego mieszkania, ale nie masz środków na nowe meble? Nie martw się, za pomocą sprytnie dobranego pokrycia możesz sprawić że twoje obite krzesła zamienią się w siedziska prosto ze sklepu. Przyjrzyjmy się wspólnie sposobom na malowanie drewna.

Dobór mebla

Na swoje pierwsze odnowienie nie wybieraj raczej dużych szaf i komód, ponieważ wymagają wiele pracy, która może zostać zaprzepaszczona za sprawą braku doświadczenia. Idealna będzie wisząca szafka, na przykład w ubikacji lub łazience. Nie ma znaczenia, na jaki kolor była pomalowana, uważaj jednak na uszkodzenia mechaniczne, których nie będziesz w stanie usunąć domowymi sposobami.

odnowa mebli

Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania musimy zadbać o coś równie ważnego, czyli upewnienie się że farba będzie dobrze kryła. W tym celu należy przygotować mebel w kilku krokach.

  • Szlifowanie, podczas którego usuniesz dotychczasową farbę lub lakiery. Możesz użyć specjalistycznej szlifierki, jednak na sam początek starczy ci papier ścierny o grubym ziarnie (50-80). Dokładnie zedrzyj wszystkie warstwy, posuwając się kierunku włókien drewna, możesz użyć do tego specjalnego uchwytu, który znacznie przyspieszy twoją pracę.

  • Polerowanie, do którego użyjesz papieru o drobniejszym ziarnie (150-200), pozwoli na stworzenie gładkiej powierzchni, w którą lepiej wejdzie farba.

  • Czyszczenie ze wszystkich pozostałych po dwóch poprzednich kroków drobinek kurzu, wiórków i paprochów, które popsuły by powierzchnię. Dokładnie przetrzyj drewno szczotką i wyczyść szmatką. By pozbyć się oleistej faktury i wysuszyć mebel, użyj benzyny ekstrakcyjnej lub denaturatu.

Tak przygotowana powierzchnia będzie gotowa na pomalowanie.

 odnowa mebli

Narzędzia

Jeżeli zależy ci na gładkiej i równej powierzchni mebla, użyj wałka malarskiego z krótkim włosiem, więcej o ich właściwościach przeczytasz tutaj. W miejscach do których nie sięgniesz w ten sposób, zastosuj mały pędzel. Jeśli chcesz by faktura była nieregularna i lekko pofałdowana, możesz użyć pędzla. Wbrew pozorom nada to gotowym powierzchniom głębi, będzie jednak wymagać więcej pracy i dokładności. Przed rozpoczęciem zabezpiecz taśmą malarską metalowe elementy, zalecamy także przeprowadzić malowanie na świeżym powietrzu. Nie zapominaj jednak by nie robić tego na wietrze i w dobrym świetle, tak by wychwycić wszelkie niedoskonałości.

Farby

Od specjalnych farb do drewna uginają się półki w marketach, więc na bogactwo wyboru na pewno nie będziesz mógł narzekać. Ponieważ zakładamy że malujemy meble do domu, możesz nie korzystać z impregnatów, choć ich ochrona jest przydatna, a są one dostępne  w różnych kolorach. Prawdziwe szaleństwo barw oferują farby kryjące, które należy później zabezpieczyć warstwą bezbarwnego lakieru. Samo połączenie bejcy i lakieru daje bardzo ładne efekty kolorystyczne i świetlne, możesz także skorzystać z opcji łączonej. W formie lakierobejcy chronią i jednocześnie nadają meblom nowego blasku. Ponieważ nie wychodzi z mody styl naturalny, możesz zastanowić się nad pokryciem samym zabezpieczeniem, pod warunkiem że drewno mebla prezentuje się korzystnie.

Jakiekolwiek połączenie kolorystyczne wybierzesz, odnowa mebli to zawsze dobry pomysł i jednocześnie impuls do zmiany reszty mieszkania.