Nowe powierzchnie metalowe wychodzące z fabryki pokryte są zazwyczaj tłustą substancją, będącą warstwą ochronną, potrzebną do ich profilowania. Taka tłusta warstwa może powodować niską przyczepność farby podkładowej i znacznie wydłużyć czas jej schnięcia, dlatego też przed malowaniem musimy ją usunąć. Najlepiej jest użyć w tym przypadku szmatki nasączonej w odpowiednim odtłuszczającym detergencie…

 

Jeśli posiadamy już w domu farby do metalu to najlepiej, jeżeli dodamy do niej utwardzać, który podniesie właściwości farby. Najlepiej jest odczekać maksymalnie pół godzinki, aby wszystko dobrze zadziałało i możemy spokojnie zabierać się do malowania. Do nakładania farby do metalu możemy wykorzystać to, czym nam się wygodnie maluje, a mianowicie najczęściej jest to pędzel lub wałek. Dla osób, które nie lubią takiego sposobu nakładaniu farby do metalu istnieje możliwość skorzystania z pistoletu, który ładnie nam rozprowadzi farbę po powierzchni. Nazywa się to malowanie natryskowe i jest bardzo wygodne, ponieważ nie ubrudzimy się przy tym tak bardzo, jak przy zwykłym malowaniu pędzlem czy wałkiem.

 

Należy pamiętać, aby farby do metalu nakładać bardzo cienkimi warstwami, ponieważ jest ona bardzo wydajna i kryjąca i nie potrzeba stosować kilku warstw, aby uzyskać ładny efekt. Dzięki temu zaoszczędzimy nasz cenny czas no i oczywiście, co najważniejsze, pieniądze. Należy przy malowaniu zwrócić uwagę na warunki panujące na dworze, ponieważ mogą one zepsuć efekt naszej ciężkiej pracy. Jeśli brama znajduję się na powietrzu to należy odpowiednio zabezpieczyć obszar dookoła by nie miała ona kontaktu z kurzem ani innymi zanieczyszczeniami. Jeśli tego nie zrobimy, na marne pójdzie nasza praca, a farba po jakimś czasie zacznie odpadać.

 

Również nie mogą kręcić się wokół malowanych przedmiotów zwierzęta, aby nie dotykały powierzchni i nie zostawiały ewentualnych, niepotrzebnych śladów. Najlepiej, aby temperatura nie była zbyt wysoka i zbytnio nie świeciło słońce, gdyż może nam to przeszkodzić w równomiernym rozprowadzeniu farby do metalu po danej powierzchni. Malowanie powierzchni metalowych nie różni się niczym od malowania ścian czy też innych powierzchni, dlatego spokojnie każdy może samodzielnie wykonać tą czynność bez pomocy fachowca. Oczywiście, jeżeli mam ogromną powierzchnię do pomalowania to przyda się jakaś ekipa do pomocy. Jeśli jednak przedmiot jest mały to nie warto niepotrzebnie tracić pieniędzy na fachowca, lecz zrobić to samemu.