Zanim po raz pierwszy zanurzymy pędzel w farbie, zadbajmy by nasze mieszkanie nie zostało zalane farbą. Jeśli zrobimy to dokładnie i uważnie, poprawki i czyszczenie po skończonej pracy będzie minimalne.

Co będzie potrzebne

Tak naprawdę dom jesteśmy w stanie uchronić przed farbą za pomocą dwóch niezwykle przydatnych przedmiotów – folii i taśmy malarskiej. Obie są tanie i powszechnie dostępne, a cała sztuka polega na dokładnym i ostrożnym umieszczeniu ich we wszystkich zagrożonych zachlapaniem miejscach. Do zabezpieczenia podłogi może także posłużyć tektura lita bądź falista. Niezbędna będzie para ostrych i sprawnych nożyczek, możemy także użyć ostrego noża do tapet, oczywiście z należytą ostrożnością. Do przesuwania mebli możemy wykorzystać stare koce, pledy lub narzuty.

Pomieszczenie

W miarę możności powinniśmy wynieść z malowanego pokoju wszystkie możliwe sprzęty. Jeżeli odnawiamy więcej niż jedno pomieszczenie, może stać się to kłopotliwe, dlatego lepiej nie zabierać się za wszystkie prace naraz. Większe gabarytowo meble możemy wyciągnąć bezpiecznie i bez zarysowań stawiając na kocu i przesuwając po podłodze. Jeżeli dodatkowo okręcimy je wokół szafy czy komody, uchronimy je przed przypadkowymi stłuczeniami. Jeśli nie możemy wynieść wszystkiego, przesuńmy najcięższe sprzęty na środek pomieszczenia. Nałóżmy na nie płachtę folii i dokładnie przymocujemy ją taśmą, tak by nie przeszkadzała nam w trakcie malowania.

Pomieszczenie przejrzyjmy pod kątem włączników światła, kontaktów i innych stałych elementów. Oklejmy je dokładnie taśmą malarską. Parapet i lampy okręćmy folią i umocujmy ją do powierzchni. Okna zasłońmy folią (można wykorzystać gazety, pamiętajmy że zaciemnią pomieszczenie) i przylepmy taśmą malarską na ile to możliwe. Jeśli malujemy wokół nich, używajmy mniejszego pędzla. Kaloryfery zabezpieczamy po zakręceniu, inaczej folia przylgnie do nich pod wpływem ciepła.

zabezpieczenie mieszkania

Podłoga

Podłogi drewniane najlepiej obłożyć tekturą. Wycinamy ją w regularne kwadraty i każdą przyklejamy osobno, dzięki temu jeśli zniszczy się kawałek nie będziemy musieli wymieniać całości. Jeżeli podłoga jest świeżo lakierowana, lub nowa, użyjmy tektury falistej, obróconej do wewnątrz. Zawsze możemy też zastąpić ją niezawodną folia malarską, lepiej wybrać odrobinę grubszą i wytrzymalszą wersję. Tak czy owak, musimy jeszcze przylepić ją dokładnie do ścian, najlepiej jednocześnie zabezpieczyć listwy przypodłogowe. Robimy to oczywiście za pomocą taśmy malarskiej.

Po malowaniu

Po skończonym malowaniu nie tracimy czasu i szybko ściągamy taśmę i folie, nie chcemy by zaschła na niej farba i odeszła przy usuwaniu. Podobnie, jeśli używamy taśmy do malowania paska czy szczegóły, ściągnijmy go możliwie prędko.