Malowanie ścian to czasami trudne i czasochłonne zadanie. Jednakże nie trzeba całej ekipy malarskiej, aby osiągnąć bardzo dobre wyniki. Z malowaniem może sobie poradzić każdy z nas, wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad – co do przygotowania podłoża oraz malowania.
Jeżeli podłoże jest świeże, np. jest to tynk tradycyjny, to można zacząć go malować po upływie przynajmniej trzech tygodni od jego położenia. W przeciwnym razie możemy nie uzyskać zamierzonych efektów. Jeżeli mamy do czynienia z suchymi tynkami, czyli najczęściej płytami regipsowymi to malowanie można podjąć już po wyschnięciu masy szpachlowej użytej do ukrycia łączeń i wkrętów – jest to przeważnie czas od jednego do dwóch dni.
Zupełnie inaczej wygląda malowanie ścian gdzie podłoże jest stare. W przypadku podłoża, które się bardzo kurzy oraz posiada bardzo dużą chłonność konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie specjalnym preparatem – dzięki temu uzyskamy powierzchnię o dużo lepszych właściwościach. Jeżeli ściana, którą chcemy pomalować jest poplamiona należy wcześniej usunąć plamy przy pomocy papieru ściernego.
Można także użyć farby gruntująco – izolującej. Jeżeli na ścianie jest stara farba, która odchodzi i się łuszczy konieczne jest jej usunięcie przed malowaniem. Najpierw starą farbę trzeba namoczyć, a następnie zerwać. Jeżeli pojawiły się ubytki w trakcie tego procesu należy wypełnić je masą szpachlową i przeszlifować.
Samo malowanie jest bardzo proste. Przy obecnej ilości dostępnych wałków, można znaleźć nawet taki, dzięki któremu można malować łączenia ścian. Dzięki temu wszystko będziemy mieli wymalowane idealnie, a dodatkowo nie uszkodzimy ścian. Bardzo ważne jest, aby wszelkie listwy, gniazdka i przełączniki zabezpieczyć taśmą malarska – uchronimy się tym samym przed ubrudzeniem tych elementów.
Przygotowanie farby do malowania jest równie ważne. Co ważne, przed malowaniem należy farbę rozmieszać. W dużych pojemnikach można to wykonać wiertarką ze specjalną nakładką, małą puszkę wystarczy jedyni wstrząsnąć. Ważne jest także porcjowanie – na tackę malarską wystarczy wylać tylko trochę farby, którą zużyjemy do maksymalnie dwóch godzin. Pojemnik z resztą farby powinien być zatkany, aby uchronić farbę przed schnięciem.
Czy znacie polską firmę Farby Kabe i możecie podzielić się opinią na jej temat? Planuję malowanie łazienki na wiosnę i mam do dyspozycji farby lateksowe od Kabe więc szukam informacji 🙂
Z góry dziękuję za informacje.