Wielu z nas zastanawia się jakie kolory wybrać do pokoju dziecka. Stawiamy na efekt wizualny, chcemy też by pokój naszego malucha podobał się jemu i nam. By był przestrzenią do zabawy. Staramy się wybierać mądrze, decydując się na bardziej neutralne połączenia, tak by dziecko zbyt szybko „nie wyrosło” z cukierkowych dekoracji w pokoju. Jakie kolory wybrać do wnętrza, zwracając uwagę na psychologię koloru?

Pokój dziecka – przestrzeń do wszystkiego

Aranżując wnętrza domowe dopasowujemy kolorystykę ścian i dodatków do charakteru pomieszczenia. Salon czy sypialnia to wnętrza do odpoczynku, dlatego stawiamy na jasne odcienie, neutralne barwy czy mocniejsze akcenty kolorystyczne. W biurze – pomieszczeniu do pracy lepiej sprawdzają się kolory pobudzające wyobraźnię i zachęcające do działania. Sposobów na aranżację pokoju dziecięcego jest kilka – znajdziesz je w artykule: http://bilgoraj.com.pl/jak-urzadzic-pokoj-dzieciecy,,3,11,11,1,17355,n.html.W pokoju dziecka przestrzeń nauki i wypoczynku jest wymieszana, a dziecko spędza najwięcej czasu w pomieszczeniu. Jakie zatem kolory wybrać?

Biel

Kojarzony ze sterylnością, czystością i świeżością. Kolor uniwersalny, który pozwala się wyciszyć i wypocząć. Zbyt duża ilość bieli we wnętrzu może przytłaczać i powodować uczucie osamotnienia, jednak w pokoju dziecka nie ma takiej możliwości. Dlaczego? Kolorowe zabawki, maskotki i dodatki rozweselają jasną przestrzeń.

spongebob na ścianie

Zieleń

Barwa kojarzona z naturą i wzrostem. Uosabia harmonię, ale także witalność. Jest kolorem nadziei. Zachęca do działania i nastraja pozytywnie. Kolor warto zastosować w pokoju i chłopca, i dziewczynki, ponieważ nosi miano uniwersalnego. Kolor zielony można połączyć z żółtym, uzyskując bardziej energetyczne połączenie. Najlepiej sprawdzą się jasne odcienie – ciemne nie nadają się do pokoju dziecięcych.

Żółty

Kolor radosny, sprzyjający kreatywności i zabawie. Jasne odcienie są na tyle bezpieczne, że można je zastosować na wszystkich ścianach., Cytrynowy, słomkowy odcień będzie idealny. Przy bardziej intensywnych odcieniach należy uważać – mogą być meczące dla malucha.

Niebieski

jasny pokój dziecięcyKolor nieba nastraja pozytywnie, kojarzy się z harmonią i spokojem. W takim wnętrzu dziecko będzie się czuło dobrze. Polecamy jasne, pastelowe barwy i błękit – granatowy odcień będzie zbyt przytłaczający.