Farby do tkanin dają nam nieograniczone wręcz możliwości ozdabiania domowych tekstyliów. To nie tylko ciekawy sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrza, ale też gwarancja, że nigdzie indziej nie znajdziemy takich samych tekstyliów, jak te, które pomalujemy samodzielnie.
Poduszki ozdobne, niewielkie serwetki i inne tekstylia to wspaniały dodatek do aranżacji wnętrza. Dzięki nim urządzane pomieszczenie staje się przytulniejsze, a stylizacja nabiera ciekawszego charakteru. Poszukując tekstyliów do swojego domu – czy to poszewek na poduszki dekoracyjne czy obrusów – warto spróbować swoich sił w malowaniu tkanin. To nie tylko doskonała zabawa i pretekst do eksperymentów artystycznych, ale też okazja do zindywidualizowania wystroju wnętrza.
Dobór materiałów
Najlepszym materiałem do malowania jest bawełna – daje ona najlepsze efekty, a samo malowanie przebiega sprawnie. Najlepiej jest zdecydować się na materiał ściśle tkany. W takim przypadku operowanie pędzlem będzie znacznie łatwiejsze, niż w przypadku materiału tkanego luźno. Mniejsze będzie także ryzyko przesiąkania farby na drugą stronę.
Na rynku dostępnych jest wiele farb do malowania na tkaninach – możemy wybrać klasyczne farbki w słoiczkach lub tubkach, które naniesiemy za pomocą pędzelka. Dużą popularnością cieszą się także specjalne pisaki do tkanin, jednak w ich przypadku nie ma możliwości kontrolowania grubości malowanej kreski, jak w przypadku pędzli. Niezwykle ciekawe efekty można osiągnąć stosując do malowania szablony malarskie lub wykonując stemple np. z liści. Wysuszone liście wystarczy pokryć farbą i przycisnąć do tkaniny.
Do dzieła
Zanim namalujesz wymarzone wzory na poduszce lub serwetce, przygotuj się do tego zadania. Malowana tkanina powinna być wcześniej wyprana i wyprasowana – farba będzie w nią lepiej wnikać, a brak zagięć umożliwi łatwiejsze prowadzenie pędzla lub pisaka. Ponadto w przypadku poszewek warto włożyć do środka folię. Ten zabieg pozwoli Ci uniknąć przenikania farby na drugą stronę.
Po wykonaniu malunku farbę zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Po upływie tego czasu na lewej stronie kilka minut prasujemy obrazki, aby dodatkowo utrwalić farbę. Ostatnim etapem jest wypranie tkaniny – najlepiej ustawić pralkę na pranie ręczne lub delikatne.