Farby lateksowe nie pachną tak intensywnie jak olejne, mniej chlapią, szybciej schną, nie oznacza to jednak że nie niosą ze sobą własnego zestawu obostrzeń. Oczywiście, jak w przypadku każdego malowania, kluczem do zadowalających efektów jest praktyka, tutaj jednak znajdziesz rady które postawią cię na właściwej ścieżce.
Przygotowanie
W nim leży połowa sukcesu. Upewnij się że ściana jest czysta, myjąc ją gąbką nasączoną wodą z płynem. Uzupełnij ubytki w ścianie i upewnij się że jest gładka, jeśli znajdziesz więcej niedoskonałości, użyj papieru ściernego. Zaklej dziury po gwoździach, pęknięcia i szczeliny, w ten sposób uzyskasz równomierną, łatwą do pokrycia powierzchnię.
Na tak odczyszczoną i wyschniętą ścianę nałóż lateksową farbę gruntującą. Zwiększy ona przyczepność farby, wyrówna także chłonność ściany, co wyeliminuje przyszłe nierówności. Pamiętaj żeby poczekać aż grunt dokładnie wyschnie przed przystąpieniem do kolejnego kroku.
Narzędzia
Do nakładania lateksowej farby najlepiej nada się wałek malarski sznurkowy o cienkim splocie. Jeśli przygotowałeś powierzchnię i jest gładka, użyj cieńszego modelu, jeśli pozostały na niej nierówności może być grubszy. Po więcej informacji na temat wałków malarskich zajrzyj tutaj. Do wykończenia rogów i załomów użyj mniejszego wałka, lub pędzla z miękkim włosiem.
Jeśli używasz dodatków kolorystycznych, wymieszaj je w jednym kuble. Farba nie powinna zastygać, dlatego od czasu do czasu wymaga mieszania.
Farbę lateksową należy nakładać szybko i dokładnie, ruchami w górę i dół. Najlepiej jeśli nie wykraczasz poza trzy szerokości wałka. Aby powierzchnia nie posiadała smug, po nałożeniu farby najwilgotniejsze miejsce powinno znaleźć się na dole. Dokładnie tam zacznij nakładać kolejną porcję. Stosuj lżejszy nacisk, tak by ciecz znikała z wałka, ale nie tworzyła odciśniętych wzorów. Wałek powinien być cały czas mokry, przecieranie suchym wytworzy nieestetyczne smugi.
Przy używaniu pędzla możesz nałożyć więcej farby, zrzucić ją od razu na powierzchnię i dokładnie rozprowadzić wilgotną końcówką.
Wykończenie
Aby nadać powierzchni finalną fakturę, przeciągnij ją jeszcze raz wałkiem, pamiętaj żeby wykonywać ruch tylko w jednym kierunku. Najlepiej jeśli jednocześnie będziesz sprawdzał pod światło, czy powstające pociągnięcia układają się w równy wzór.
Jeśli będziesz trzymał się tych wytycznych, dokładnie i uważnie nakładając farbę, otrzymasz przepięknie i szybko pomalowaną ścianę, która wyschnie szybciej niż się spodziewasz.