Gdy budujemy dom musimy dokonywać ważnego wyboru – zdecydować się na rodzaj cegły na elewację. Powstaje pytanie: lepsza będzie cegła klinkierowa czy licowa?

Oba warianty przynależą do grupy ceramicznej, czyli mieszaniny gliny i piasku. Są wypalane w wysokiej temperaturze, to sprawia wrażenie naturalnego materiału. Cegły ceramiczne charakteryzują się prawdziwie wysoką trwałością, są odporne na czynniki atmosferyczne, jak mrozy, powstawanie grzybów czy korozję chemiczno-biologiczną. Wielką zaletą jednego, jak i drugiego rodzaju cegły jest zachowanie pierwotnego wyglądu i to przez bardzo długi czas.Cegła klinkierowa i licowa sprawiają estetyczne wrażenia, istnieje jednakowoż wielki wybór możliwości kolorystycznych, także tych, jakie świetnie komponują się z różnymi elementami, jak drewno, szkło czy kamień.

Którą więc wybrać? Trzeba przyznać, że obie są bardzo wytrzymałe, ale to cegła klinkierowa posiada lepsze właściwości, to sprawia, że możemy ją z powodzeniem wykorzystywać jako ścianę osłonową, do wykonania ogrodzenia czy wymurowania kominów. Cegła licowa zaś ma większą nasiąkliwość w porównaniu z cegłą klinkierową.

Obie cegły różnią się dość znacząco wyglądem. Licowa prezentuje się jakby była wypalana starodawnymi metodami. Możemy więc dzięki niej stworzyć klimatyczną elewację. Cegły klinkierowe zaś najbardziej często występują jako tradycyjne. Więcej informacji na ten temat dowiesz się ze strony Castoramy.