Jesteś fanem sprzętu wojskowego? A może lubisz fantastyczne stworzenia? Chciałbyś stworzyć własne krajobrazy i wypełnić je postaciami? A może po prostu potrzebujesz spokoju i wytchnienia? Wszystkie te potrzeby można spełnić w modelarstwie, dzisiaj podpowiemy jak przenieść składanie gotowych projektów na następny poziom i położyć na nim osobisty stempel za pomocą farby.

Wbrew pozorom do własnoręcznego zdobienia figurek i modeli nie potrzebujesz rozwiniętych zdolności artystycznych, wystarczy cierpliwość i pewna ręka. Oczywiście pewna doza kreatywności nie zaszkodzi, ale załóżmy że najważniejsze już za Tobą – masz co malować. Czy będzie to złożony czołg czy też może postać antycznego woja, na potrzeby dzisiejszego poradnika założymy że są one wykonane z plastiku lub metalu. Pokrywanie modeli drewnianych i papierowych jest odrobinę łatwiejsze, bez ujmy dla kogokolwiek możemy zaliczyć te modele do kategorii zabawek. A Ty właśnie stawiasz pierwsze kroki na drodze do poważnego malowania.

Przygotowania

Na początek przygotuj miejsce do malowania. Co prawda współczesne farby nie cuchną jak kiedyś, ale lepiej byś miał przewiew i dużo światła. Idealny będzie drewniany stół, pogódź się także że ulegnie zabrudzeniu. Przyda ci się także lampka, w której zobaczysz dodatkowe szczegóły. Do farb i pędzli jeszcze przejdziemy, na razie skompletuj akcesoria. Potrzebna będzie ci koniecznie czysta szmatka do ocierania oraz trochę rozpuszczalnika. Pamiętaj żeby trzymać go w szklanym pojemniku, pozostawiony w plastiku przeżera go bardzo szybko. Zaopatrz się także w kawałek wełny stalowej lub papieru ściernego o niskiej gradacji. Na razie nie inwestuj w specjalistyczne narzędzia i materiały polerskie, starczy ci podstawa.

 farby modelarskie

Farby

Półki w sklepach modelarskich aż uginają się pod ciężarem farbek, także wybór jest gigantyczny. Szukaj takich które zapewniają równe krycie i łatwo je nałożyć. Idealne będą do tego farby akrylowe, ale można użyć też olejnych. Przetestuj oba rodzaje i dobierz ten z którego jesteś bardziej zadowolony. Ponieważ farbki są dość kosztowne, nie ma potrzeby kupowania wielu odcieni, zwłaszcza jednego koloru. Skompletuj zestaw podstawowych barw, najlepiej poprzez zaplanowanie schematu malowania modelu. Dokup podkład w aerozolu, czarny jeśli malujesz jasnymi farbami, biały jeśli używasz ciemnych. Spokojnie starczy zwykły z marketu budowlanego, modelarski kosztuje krocie.

 przekrój rodzai pędzli

Pędzle

Na sam początek nie inwestuj dużych środków w eksperckie modele z borsuczym włosiem. Po pierwsze – nie wykorzystasz ich możliwości, po drugie – co ci borsuk zrobił że musi teraz po lesie bez sierści biegać. Starczy ci podstawowy zestaw w którym koniecznie musi się znaleźć kilka pędzli o przekroju 2 (2,3 mm), jeden lub dwa o szerszej szczotce oraz szczegółowe, oznaczony 0 lub 2/0. Póki co nie musisz przejmować się właściwościami włosia, kieruj się produktami uznanych firm. Jeżeli malujesz modele w większej skali, warto zaopatrzyć się w szerszy pędzel, nawet powyżej 5 milimetrów. Taki zestaw starczy ci na sam początek, później możesz zaopatrzyć się aerograf. Na naszym blogu przeczytasz także o tym jak dbać o swoje pędzle.

Przygotowanie modelu

Zanim siądziesz do pokrywania swojej figurki wymyślnymi wzorami, musi przejść przez dwa procesy. Najpierw dokładnie wyczyść model, jeżeli znajdziesz jakieś nierówności, usuń je za pomocą papieru ściernego. Odstające fragmenty plastiku i metalu możesz uciąć cążkami lub nożykiem do tapet. Uważaj na ten ostatni – jest bardzo ostry. Po oczyszczeniu nałóż cienką warstwę podkładu z puszki. Najlepiej zrób to na zewnątrz, na kartonowej podkładce którą będziesz mógł później wnieść do domu. Po oschnięciu możesz zabrać się za malowanie.

A jak to zrobić dowiesz się w następnej części naszego poradnika, gdzie przedstawimy podstawowej techniki i przydatne sztuczki.