Jedna z najpopularniejszych metod wykończenia ścian, nie bez powodu – jest tania, skuteczna i łatwa w wykonaniu. Jednak pracę nawet najzacniejszego fachowca da się zepsuć za sprawą niepoprawnie nałożonego koloru. Dlatego przejdźmy przez wszystkie etapy, które sprawią, że do naszej ściany aż będzie się chciało przytulić.

Przygotowanie

Odpowiednio położony tynk powinien nie posiadać żadnych nierówności, ale nigdy nie zaszkodzi wyszorować dla pewności papierem ściernym o niskiej gramaturze. Nie zapomnijmy także o dokładnym odczyszczeniu, ponieważ drobinki pyłu pozostawią nieestetyczne kropki, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na rzadsze farby. Jeśli dalej zauważasz nierówności, będzie to ostatnia okazja do zaszpachlowania i wyrównania powierzchni.

 

Dobór gruntu

Dobrze dobrana podstawa sprawi, że powierzchnia będzie idealna, a farba zostanie wchłonięta w ścianę. Dlatego nie oszczędzaj, radykalne przycinanie budżetu będzie widoczne w efekcie końcowym. Oczyszczoną i równą ścianę dokładnie malujemy wałkiem o dłuższym włosiu, upewniając się że że dokładnie i równomiernie pokrywa powierzchnię. Grunt musi wniknąć w fakturę tynku, dlatego nie bójmy się mocniej przyciskać nasze narzędzie do powierzchni. Malujemy od góry do dołu, dokładnymi pociągnięciami.

farby do tynków

Teoretycznie można pominąć ten krok, jednak efekty będą opłakane. Nasz tynk będzie się pylić, farba łuszczyć i odpadać, w przypadku uszkodzeń mechanicznych pojawią się rozprzestrzeniające się pęknięcia. Dlatego żaden szanujący się fachowiec nie zaleci pokrywania niezagruntowanego tynku.

 

Dobór farby

Jedną z niewątpliwych zalet tynków gipsowych jest całkowita dowolność w doborze farby, którą zamierzamy pokryć naszą ścianę. Pamiętajmy tylko by miała pewną przepuszczalność, ponieważ gips wiąże i oddaje wilgoć, skutecznie regulując poprzez swoje „oddychanie” atmosferę w pomieszczeniu. Przed nałożeniem koniecznie musimy poczekać na wyschnięcie gruntu, ponieważ na mokrej powierzchni nie zwiąże nam się nawet najlepsza farba. Najlepiej jeśli będziemy malować w świetle naturalnym, pamiętajmy także by sprawdzić jak farba będzie wyglądać farba w sztucznym oświetleniu. Nałóżmy wybrany przez nas kolor i rodzaj farby, dajmy mu przeschnąć i cieszmy się równą, estetyczną nawierzchnią.

Najważniejszym elementem malowania tynków gipsowych jest dobór solidnego gruntu, znajdziemy go choćby pod tym adresem.