Płytki podłogowe możemy ułożyć na posadzce w różny sposób. To na jaki się zdecydujemy zaważy nie tylko na walorach dekoracyjnych podłogi, ale również wpłynie na ilość potrzebnego materiału. Oto najpopularniejsze wzory, w jakie możemy układać płytki podłogowe.

Nie tylko wzornictwo płytek czy ich kolor decydują o tym, jak będą się one prezentować na posadzce w naszym domu. Ma na to również wpływ sposób ich ułożenia, dlatego zanim przystąpimy do wykańczania podłogi, warto zastanowić się, jaki wzór wybrać. A w tym może być pomocny dostępny tu poradnik.

Układy płytek

Płytki możemy ułożyć na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest układ prosty, kiedy płytki są ułożone równolegle względem siebie oraz ścian. Jest to klasyczny sposób wykończenia podłóg przy użyciu płytek, w wyniku którego uzyskamy powierzchnię o regularnym wyglądzie. Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy czas, ponieważ prace przebiegają stosunkowo szybko, a także płytki. W prostym układzie jesteśmy bowiem narażeni na mniejszą liczbę przycinanych płytek.

Tzw. układ na zrąb lub wątek, przypomina układ cegieł w murze i daje bardziej dekoracyjne efekty. Taki układ jest mniej regularny, jednak jego powtarzalność można efektownie wykorzystać np. włączając w aranżację podłogi dodatkowe dekory. Niestety układając kafle na zrąb musimy się liczyć już ze znacznymi starami materiału, ponieważ będziemy musieli przycinać znaczną ilość płytek.

Bardzo ciekawy efekt możemy uzyskać wybierając układ karo. W tym układzie siatka tworzona przez fugi jest ułożona pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian. Szczególnie dobre efekty uzyskamy, jeśli do układu karo dobierzemy płytki w kontrastowych barwach np. białe i czarne. Niestety to co prezentuje się znakomicie oznacza również spore koszty związane z zakupem materiału. W układzie karo straty wynoszą nawet 15% całej powierzchni.

Niezwykle efektownie prezentuje się również jodełka. W takim przypadku należy wybrać płytki o podłużnym kształcie, jednak ich znaczną część będzie trzeba przycinać. Innym rozwiązaniem jest zakup płytek, które są przeznaczone do właśnie takiego układu.

Jak widać układ płytek może również zadecydować o walorach dekoracyjnych podłogi, dlatego zastanówmy się, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w naszym domu.