W naszych dwóch poprzednich odcinkach poznaliśmy niezbędne wyposażenie oraz podstawy fachu domowego modelarza. Czas przejść na wyższy poziom i poznać sztuczki i techniki, które co prawda nie dadzą ci dostępu do Wewnętrznego Kręgu Magów, ale tak blisko jak się tylko da. Powiedzmy że będzie to Przedsionek Wewnętrznego Kręgu.

Warstwowanie

To właśnie w wielokrotnym nakładaniu cienkich warstw kryje się sekret do wspaniale wyglądających modeli. Dlatego musisz trenować uważne malowanie, tak by na modelu zostawało tylko tyle farby ile potrzeba. Wyda ci się to niepotrzebne, ale z czasem zobaczysz efekty. Gdy już opanujesz stronę techniczną, czas na odrobinę kreatywności. Postaraj się użyć ciemniejszego koloru w większych ilościach we wszelkich załomach i szczelinach figurki. Zastanów się nad światłem które padałoby na model. Z odrobiną wprawy jesteś w stanie wykreować wrażenie, że twoje modele stoją w cieniu. Aby osiągnąć efekt zachodzącego słońca, „cienie” wykonaj za pomocą ciemnego pomarańczu, który następnie pokryjesz bazowym kolorem.

 sprytne malowanie

Przechodzenie

Prawdziwa maestria kryje się w niuansach kolorystycznych. Ogólną zasadę powinieneś już znać – idziemy od ciemniejszego do jaśniejszego, teraz zajmiemy się wszystkim co pomiędzy. Technika, określana czasem terminem blendingu, skupia się na skali odcieni i stopniowym przechodzeniu między sąsiadującymi kolorami. Przydaje się w w dużych modelach, szczególnie przedstawiających zwierzęta lub ludzi.

Aby osiągnąć najlepsze efekty na palecie malarskiej po jednej stronie nałóż pierwszą barwę (może to być też barwa cieni), zaś w pewnej odległości drugą. Teraz za pomocą kombinacji kolorów postaraj się stworzyć wszystkie pośrednie etapy, mieszając je, lub dodając trzeci odcień. Jeżeli nie będziesz w stanie tego wykonać, posłuż się paletą barw, która ukaże ci dokładnie którą powinieneś użyć. Teraz możesz nakładać warstwy, zalecamy by było mocno rozwodnione, ponieważ nakładanie nierozcieńczonej farby może przykryć detale. Zabierze to więcej czasu, ale dzięki temu model będzie matowy. Zaczynając od ciemnego, powoli rozkładaj kolory pośrednie, dochodząc w końcu do docelowej barwy.

 malowanie modeli

Kamuflaż

Technika która będzie niezbędna przy jakimkolwiek malowaniu sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, statki czy samoloty. Klasyczne moro jest względnie łatwe w wykonaniu, choć wymaga wcześniejszego rozrysowania i ścisłego wypełniania projektu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać smużyste, miękkie maskowanie, powinieneś użyć farby w spreju lub aerografu. Konieczna będzie również taśma malarska i karton. Wytnij z niego kształty i przyklej do modelu, nie musi przylegać idealnie – wręcz odwrotnie. Zostaw gdzieniegdzie odgięty karton, sprawi to że granica między kolorami będzie bardziej płynna. Opanuj tę technikę, wystarczy ona do stworzenia realistycznego i przekonującego kamuflażu.

Grafiki

Niektóre z figurek będą posiadały emblematy, godła lub sztandary. Zazwyczaj nie musisz się tym martwić – w opakowaniu znajdziesz nakładaną kalkomanię, która jest ładna i łatwa w nałożeniu. Załóżmy jednak że nie chcesz sklepowej wersji, tylko swoją własną. Możesz pójść podobną drogą, czyli najzwyczajniej stworzyć szablon godła i po nałożeniu na model delikatnie go wypełnić. Bardziej złożone znaki możesz wydrukować i nałożyć na specjalny papier, jednak nie jest on zbyt odporny na zadrapania, poza tym nie wygląda zbyt estetycznie.

Dlatego zachęcamy cię do podjęcia próby własnoręcznego namalowania godła. Od razu ostrzegamy – jest to wyzwanie dla najzręczniejszych, ale jeśli jesteś z nami w tym punkcie poznawania technik modelarskich, jesteśmy pewni, że sobie poradzisz. Ostrożnie zaplanuj grafikę na kartce, dobierz uważnie kolory i schemat ich nakładania. W takiej skali nie przejmuj się przechodzeniem kolorów, znak musi być wyraźny i mocny.

Liczymy że wykorzystując dotychczasową wiedzę i praktykę będziesz w stanie stworzyć przepiękne, kolorowe modele. W ostatnim odcinku serii przyjrzymy się technikom wykończeniowym i podstawkom.