Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których ściany narażone są na działanie wilgoci, dlatego podczas malowania ich powierzchni, konieczne jest użycie specjalnych preparatów. Dzięki temu ściany będą się prezentować znakomicie przez długi czas, a my unikniemy konieczności renowacyjnego malowania w niedługim czasie.

Zwiększona wilgotność powietrza występuje nie tylko w kuchni i łazience, ale również w pralniach i suszarniach, a często również w pomieszczeniach gospodarczych. Często w parze z wilgotnością idzie również wyższa temperatura powietrza, co oznacza, że w pomieszczeniu są idealne warunki do pojawiania się na ścianach nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Jednym ze sposobów na zapobieganie takim sytuacjom, jest odpowiedni dobór farby. Dużo sprawdzonych informacji na temat doboru farb, znajduje się tu.

Farby do zadań specjalnych

Wielu producentów na opakowaniach swoich preparatów umieszcza informację mówiącą, że dana farba jest przeznaczona do użytku właśnie w kuchni lub łazience. W warunkach zwiększonej wilgotności sprawdzi się farba lateksowa. Za jej pomocą uzyskamy powłokę odporną na działanie wilgoci oraz powstawanie plam. Dzięki temu nawet jeśli w  trakcie gotowania zachlapiemy ściany w kuchni, będziemy mogli łatwo usunąć zabrudzenia. Ponadto aby atrakcyjny kolor ściany długo się utrzymywał niezależnie od ścierania zabrudzeń, należy wybrać preparat, który charakteryzuje się I lub II klasą odporności na ścieranie.

Dodatkowo farba lateksowa stworzy na ścianie powłokę przepuszczająca parę wodną, co w rezultacie sprawi, że możliwe będzie zjawisko oddychania podłoża.

Jak skutecznie malować takie pomieszczenia?

Ogólne zasady malowania pomieszczeń wilgotnych są takie same, jak i pozostałych pomieszczeń w domu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby w trakcie prac malarskich temperatura w kuchni lub łazience nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekraczała 80%. W przypadku malowania okolic, które są szczególnie narażone na zachlapania np. pobliże wanny czy umywalki, można również użyć specjalnego podkładu gruntującego.