Budowa schodów wbrew pozorom nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać i z odpowiednim podejściem można zbudować je samemu. Ważne jest aby postępować ze wskazówkami specjalistów z zakresu budownictwa.

Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być wymierzenie miejsca na schody. To daje pogląd na to, na jakie schody można się zdecydować. W przypadku dużych powierzchni nie ma większych ograniczeń, pojawiają się one natomiast w pomieszczeniach niewielkich, gdzie same schody nie mogą być zbyt rozbudowane. Jeżeli określimy już, ile posiadamy miejsca na schody i wybierzemy ich rodzaj, to kolejnym działaniem będzie zaprojektowanie ich w ten sposób, aby były one wygodne do użytku, ale i bezpieczne. Istotne jest wymierzenie wielkości i wysokości schodków.

Schody mogą być wykonane z kamienia, mogą być wyłożone płytkami, najpopularniejsze są jednak schody drewniane – są one również jednymi z prostszych do wykonania, nawet dla laików, niestety ich wykonanie zabiera znaczną ilość czasu. Elementy na drewnianych schodach można zakupić gotowe lub na specjalne zamówienie u stolarza. To, co potrzebne jest do wykonania takich drewnianych schodów to przede wszystkim belki nazywane policzkowymi, stopnie oraz podstopnice.

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna przed jego użyciem. W tym celu należy pomalować drewno specjalnym lakierem impregnującym – kilkakrotnie, w zależności od rodzaju drewna oraz lakieru, który używamy. Sam montaż takich schodów jest bardzo prostą kwestią – w Internecie można znaleźć wiele poradników instruujących, jakich narzędzi użyć oraz jakich elementów unikać.

Oczywiście można zdecydować się na inne schody – popularne stają się także schody szklane czy metalowe. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne budowanie takich schodów wymaga nie lada doświadczenia. Jeżeli pragniemy zamontować samemu takie schody w domu, to warto wcześniej przeczytać wiele poradników, porozmawiać ze specjalistami lub wypróbować swoją wiedzę na mniejszej przestrzeni np. schody wejściowe do domu.